Co je 48HFP?

Bláznivý filmařský víkend bez spánku

Základní myšlenka The 48 Hour Film Project neboli 48HFP je jednoduchá. V pátek večer na zahájení akce si týmy filmařů vylosují žánr, který budou točit, a následně se dozví povinné prvky, které musejí do svého snímku zakomponovat: jde o postavu, repliku a rekvizitu. Jak s nimi naloží, je čistě na jejich kreativitě, nicméně hotový film o délce 4 - 7 minut musejí odevzdat nejpozději za 48 hodin - tedy v neděli večer.

Jak to celé funguje

Poprvé se soutěž The 48 Hour Film Project uskutečnila v roce 2001 ve Washingtonu s jediným soutěžním týmem. U zrodu bláznivé myšlenky, jestli je za 48 hodin možné natočit koukatelný film, stál Mark Ruppert, nynější šéf celosvětové centrály 48HFP. Ruppertova myšlenka byla skvělá, takže se soutěž začala šířit do celého světa a nyní se koná ve více než 130 městech. V Praze se tento filmařský maraton poprvé uskutečnil v roce 2011. Níže je stručně popsán průběh soutěže, podrobná pravidla najdete zde.

Registrace

Aby se kdokoliv mohl soutěže 48HFP v Praze zúčastnit, musí nejprve zaregistrovat svůj tým a zaplatit startovné. Počet členů filmařského týmu není jinak limitován - mohou se zúčastnit jak početné štáby, tak například i jednočlenný tým. Registrace je pro ročník 2019 již otevřena.

Pátek 11. října: zahájení a tvorba filmu

Samotná soutěž začíná vždy v pátek večer. Letos to bude 11. října 2019. V 19:00 se na místě zahájení sejdou jednotlivé týmy nebo jejich zástupci, vylosují si žánr pro svůj film a nakonec se dozvědí povinnou postavu, repliku a rekvizitu. Tyto tři prvky jsou pro všechny týmy stejné. V 19:30 pak začíná běžet 48hodinová lhůta pro samotnou tvorbu filmu - jakým způsobem ji jednotlivé týmy využijí, je čistě na nich.

Sobota 12. října: tvorba filmu

Sobota je pro většinu týmů hlavním natáčecím dnem - scénář obvykle vznikl v noci z pátku na sobotu a během ní jsou týmy na place. Jak si ale časový harmonogram rozvrhnou, je opět plně v kompetenci jednotlivých soutěžících.

Neděle 13. října: tvorba filmu a odevzdání

Neděle obvykle patří postprodukčním pracem na filmu, případně dotáčkám atd. Limit pro tvorbu snímku vyprší v 19:30. Nejpozději v tuto hodinu se některý ze zástupců týmu musí dostavit na místo odevzdání a přinést s sebou natočený film na fyzickém médiu (například flash disk) společně s potřebnými smlouvami. Filmy, které stihnou filmaři odevzdat do 19:30, jsou soutěžní a budou se moci ucházet o ceny. Snímky odevzdané po 19:30 jsou nesoutěžní a mohou se ocházet pouze o cenu diváků.

Neděle 20. října: premiéry, vyhlášení vítězů a afterparty

Ihned následující víkend po skončení natáčení – v neděli 20. října – se v Kině Dlabačov uskuteční slavnostní premiéra všech odevzdaných snímků. Po jejím zakončení bude následovat galavečer s předáváním cen vítězům jednotlivých kategorií od nejlepšího použití zadané rekvizity až po vyhlášení absolutního vítěze, který bude Prahu reprezentovat na světovém finále Filmapalooza s možností probojovat se až na festival do Cannes.